Jak i czym przeciąć kłódkę?

Jak i czym przeciąć kłódkę

Zamek kłódki kliknął z charakterystycznym dźwiękiem, a klucz, którym zawsze miałeś pod ręką, zaginął w najmniej odpowiednim momencie. Sytuacje, w których musisz otworzyć kłódkę, a nie masz dostępu do klucza, mogą zdarzyć się każdemu. W tym artykule dowiesz się, jakie narzędzia i techniki można zastosować, aby otworzyć kłódkę w sposób bezpieczny. Szlifierka, brzeszczot, piłka do metalu czy piła tarczowa, które rozwiązanie będzie najlepsze?

Rodzaje kłódek a sposób ich przecięcia

Za nim przejdziemy do dokładnego omówienia poszczególnych metod przecinania kłódek, musimy pomówić chwilę o ich typach.

Nie będziemy skupiać się tutaj na budowie, gdyż ta w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie. Zastanawiając się nad tym czym przeciąć kłódkę, musimy mieć głównie na uwadze to z jakiego materiału ta jest wykonana.

Na rynku spotykamy głównie:

  • Kłódki żeliwne: Kłódki wykonane z żeliwa są stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak są bardziej podatne na wpływ czynników atmosferycznych, co może wpłynąć na ich trwałość. Zwykle używane są jako dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ można je stosunkowo łatwo przeciąć.
  • Kłódki mosiężne: Kłódki zbudowane z mosiądzu są znacznie mocniejsze niż kłódki żeliwne. Oprócz solidnego mechanizmu ochronnego są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że mogą skutecznie chronić cenne mienie.
  • Kłódki wzmocnione: To najbardziej odporne i bezpieczne rodzaje kłódek dostępne na rynku. Ich konstrukcja składa się z mosiądzu lub granitu, które są dodatkowo pokryte stalą hartowaną, co sprawia, że są niezwykle trwałe i odporne na próby uszkodzenia.
  • Kłódki aluminiowe: Są one stosunkowo lekkie, co czyni je wygodnymi do noszenia, na przykład na siłownię czy w podróży. Mimo że aluminium jest lekkim metalem, kłódki aluminiowe są trwałe i odporne na korozję. Kłódki aluminiowe są zazwyczaj mniej wytrzymałe niż kłódki wykonane z materiałów takich jak stal nierdzewna czy mosiądz.
Czytaj  Jaki olej do paleciaka i jak go dolać?

Prostym sposobem na odróżnienie aluminium od metalu jest przyłożenie magnesu. Po co to robić? Ułatwi to wybór odpowiedniego narzędzia, nie ma sensu na kombinować, gdy do przecięcia kłódki będzie wystarczyć zwykła piłka do metalu.

Czym przeciąć kłódkę?

Do przecięcia kłódki możemy wykorzystać wiele narzędzi, nie musimy sięgać głęboko do portfela. Poniżej znajdziesz listę najbardziej sensownych narzędzi:

  1. Piła do metalu: W przypadku kłódki wykonanej z miękkiego metalu, takiego jak aluminium, można użyć piły do metalu. Trzeba pamiętać, że może to być długotrwałe i trudne zadanie, w zależności od wytrzymałości materiału.
  2. Nożyce do blachy: Nożyce do cięcia blachy lub nożyce do metalu mogą być wykorzystane do przecięcia cienkiej kłódki, ale są mniej skuteczne przy twardszych materiałach.
  3. Przecinak do metalu: Przecinak to narzędzie elektryczne lub pneumatyczne, które może być używane do przecinania metalowych kłódek.
  4. Flex (szlifierka kątowa): Szlifierka kątowa wyposażona w tarczę do cięcia metalu może być skutecznym narzędziem do przecięcia kłódki. Jest to jednak bardziej zaawansowane narzędzie, które wymaga ostrożności i szczególnego zachowania zasad BHP.
  5. Brzeszczot: Brzeszczot to narzędzie ręczne, które można użyć do przecięcia cienkiej kłódki lub drutu. Wymaga siły fizycznej i może być użyteczne w sytuacjach, gdzie inne narzędzia są niedostępne.
  6. Kombinerki: Kombinerki to narzędzie ręczne z zaostrzonymi szczękami, które może być wykorzystane do przecięcia cienkiego drutu lub metalowej linki w kłódce.
  7. Piła tarczowa: Piła tarczowa wyposażona w tarczę do cięcia metalu może być używana do przecięcia kłódki. Jest to bardziej zaawansowane narzędzie, po które należy sięgnąć wtedy, gdy inne metody zawiodą.

Znając narzędzia możemy przejść do konkretnego omówienia krok po kroku, jak przeciąć kłódkę.

Jak rozwalić kłódkę przy użyciu kluczy?

Rozwalenie kłódki przy użyciu dwóch kluczy jest techniką, która może działać na niektóre starsze modele kłódek.

Czytaj  Jak zabezpieczyć kłódkę przed deszczem i zamarzaniem?

Sposób ten polega na włożeniu dwóch kluczy (lub innych przedmiotów o odpowiednich kształtach) wewnątrz kłódki i próbie rozsunięcia lub rozdzielenia jej przesuwnych części.

Powoduje to wyrwanie tworzywa, w którym znajduje się zabezpieczenie kłódki, a co za tym idzie jej otwarcie.

Taka metoda zadziała wyłącznie przy najtańszych kłódkach wykonanych z tanich materiałów. Przy solidnych kłódkach od sprawdzonych producentów, prawdopodobnie tylko się zmęczysz, a efekt będzie żaden.

Jak przeciąć kłódkę szlifierką?

Proces przecinania kłódki szlifierką jest prosty, ta metoda jest zarazem jedną z najszybszych.

  1. Zabezpiecz się: Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz na sobie odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne, nauszniki i rękawice, aby chronić się przed iskrzącymi się odłamkami i hałasem.
  2. Wybierz odpowiednią tarczę: Wybierz tarczę do cięcia metalu na swojej szlifierce kątowej. Upewnij się, że tarcza jest odpowiednia do cięcia kłódki.
  3. Oznacz miejsce cięcia: Jeśli jesteś właścicielem kłódki i masz zgodę na jej przecięcie, oznacz miejsce, w którym chcesz przeciąć kłódkę.
  4. Włącz szlifierkę: Uruchom szlifierkę kątową i przytrzymuj ją stabilnie.
  5. Rozpocznij cięcie: Podejdź do kłódki i ostrożnie przystaw tarczę do miejsca oznaczonego do cięcia.
  6. Rozpocznij cięcie: Włącz szlifierkę i zacznij przecinać kłódkę, delikatnie dociskając tarczę do metalu. Pamiętaj, aby trzymać szlifierkę stabilnie i równo, aby uzyskać proste cięcie.
  7. Kontynuuj cięcie: Kontynuuj cięcie aż do przecięcia całej kłódki. Upewnij się, że utrzymujesz stabilną kontrolę nad narzędziem.
  8. Ostrożnie manipuluj kłódką: Po przecięciu kłódki, ostrożnie manipuluj jej częściami, aby ją otworzyć.

Jak widzisz, jeśli tylko masz dostęp do szlifierki kątowej, możesz ją wykorzystać do przecięcia kłódki.

Jak zabezpieczyć kłódkę przed przecięciem?

Niestety o zabezpieczeniu pomieszczenia czy przedmiotu, który ma chronić kłódka należy pomyśleć już na etapie zakupu kłódki. Gdy ta zostanie zakupiona nie będziemy mieć dużego pola manewru.

  • Wybór mocnej kłódki: Wybierz kłódkę wykonaną z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, mosiądz lub inny wytrzymały metal. Kłódki wykonane z twardszych materiałów są bardziej odporne na próby przecięcia.
  • Kłódka z osłoną: Wybierz kłódkę z osłoną, która chroni zamknięcie przed dostępem do narzędzi. Osłona może utrudnić dostęp do zamka, co utrudnia próby przecięcia.
  • Zamknięcie wewnątrz korpusu: Wybierz kłódkę, której zamknięcie jest umieszczone wewnątrz korpusu, co utrudnia dostęp do zamka za pomocą narzędzi.
  • Kłódka z alarmem: W niektórych kłódkach można znaleźć alarmy, które wydają dźwięk w przypadku próby przecięcia lub manipulacji.
Czytaj  Czy na paleciak elektryczny trzeba mieć uprawnienia?

Im cenniejszej rzeczy kłódka ma chronić tym bardziej warto zainwestować w dobrą kłódkę, której przecięcie zajmie dużo czasu. Pamiętaj, że złodzieje widząc powolny postęp w przecinaniu postanowią odpuścić, żeby nie narazić się na wykrycie.

Podsumowując artykuł pamiętaj, że zawsze należy działać zgodnie z prawem oraz z poszanowaniem prywatności i własności innych osób. Jeśli jesteś właścicielem kłódki lub nie przecinasz jej na życzenie właściciela, zabierz się do pracy, a nie okradania innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *