Domestos na Gołębie – Czy odstraszy je z Balkonu?

domestos na golebie czy dziala

Domestos to popularny środek dezynfekcyjny znany z szerokiego spektrum zastosowań w domu i przemyśle. Często stosowany jest do zwalczania bakterii, grzybów i wirusów. Jednak czy może być również skutecznym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu? Te z pozoru niegroźne ptaki potrafią usyfić każdy balkon czy parapet. Istnieje wiele metod odstraszania gołębi, jedne mniej drugie bardziej skuteczne, a jak jest z Domestosem?

Dlaczego obecność gołębi jest problemem?

Gołębie mogą zanieczyszczać otoczenie swoimi odchodami, które zawierają szereg szkodliwych substancji, takich jak kwas moczowy i amoniak. To może prowadzić do zniszczenia powierzchni budynków, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Stanowią również źródło hałasu, który jest szczególnie irytujący w wolne poranki.

Gołębie mogą przenosić różne choroby, w tym histoplazmozę, salmonellozę i ornitozę, co stwarza ryzyko zarażenia dla ludzi.

Idąc dalej mamy uszkodzenia budynków powodowane gnieżdżeniem się w kominach, rynnach i innych miejscach, co może prowadzić do zatkania przewodów wentylacyjnych i kanalizacyjnych.

Jeśli te niewielkie ptaki odwiedzają Twój balkon lub parapety nader często warto zniechęcić je do ponownych odwiedzin.

Skąd pomysł, że Domestos odstrasza gołębie?

Domestos zawiera różne substancje chemiczne, w tym sody oczyszczonej i chloru, które mogą wydzielać zapachy i substancje drażniące dla ptaków.

Istnieje przekonanie, że te składniki mogą odstraszać gołębie, a jak jest naprawdę?

Czy Domestos odtrasza gołębie?

Nie ma potwierdzonych naukowo dowodów na to, że Domestos skutecznie odstrasza gołębie. Pomimo pewnych przekonań i popularnych opinii na ten temat, nie ma solidnych danych ani badań potwierdzających skuteczność Domestosu jako środka odstraszającego te ptaki.

Czytaj  Palenisko z kostki brukowej - Czy to dobry pomysł?

Wręcz przeciwnie mamy opinie, które jasno wskazują, że o ile początkowo gołębie mogą niechętnie zasiadać w miejscu oblanym Domestosem o tyle wystarczy, aby zapach trochę wywietrzał i powrócą.

  • Domestos nie zadziała odstraszająco na gołębie.

Używanie Domestosu w celu odstraszenie gołębi nie ma sensu, istnieją lepsze metody na poradzenie sobie z niechcianymi gośćmi.

Domestos jest szkodliwy

Domestos faktycznie dobrze radzi sobie z usuwaniem bakterii, ale już przy rybikach czy innych małych owadach zaczynają pojawiać się problemu.

Jednak wciąż stanowi zagrożenie dla środowiska i nie powinien być stosowany na otwartej przestrzeni.

Chemia zawarta w tym środku w przypadku przedostania się do gleby będzie wchłaniana do wód gruntowych zatruwają je.

Naturalnie zakładamy, że nie wylejesz całej butelki, ale gołębie siadając na parapetach czy barierkach będą roznosić środek w inne miejsca. Nie zdegradujesz w ten sposób środowiska, ale takie działanie nie jest rozsądne.

Pamiętaj również o tym, że Domestos nie jest obojętny dla różnych powierzchni i może dochodzić do korozji.

Jak skutecznie odstraszyć gołębie?

Skoro nie Domestosem to jak walczyć z gołębiami? A może to przegrana walka? Nie, istnieje co najmniej kilka metod na walkę z gołębiami.

Atrapy zwierząt

Gołębie są tchórzliwe, poza rynkami miast i miejscami, gdzie są regularnie dokarmiane unikają ludzi i większych zwierząt.

Od lat jedną z najlepszych metod walki z gołębiami jest stosowanie atrap pod postacią kota czy większych drapieżnych ptaków.

Emitery dźwięków

Nie tylko ludzie są wraźliwi na pewne dźwięki np. odgłos pisania na tablicy czy dźwięki wydawane przez styropian. Istnieją specjalne urządzenia emitujące ultradźwięki odstraszające gołębie.

Czytaj  Jak podzielić pokój z jednym oknem na dwa mniejsze?

Minusem tego rozwiązania jest cena i konieczność zasilania. Dźwięk wydawane przez transmitery nie jest uciążliwy dla ludzi.

Skuteczność tego rozwiązania również nie jest 100%, niemniej to jedna z bardziej sensownych metod.

Kolce

Montaż kolców przeciw ptakom jest w Polsce legalny. To tanie i skuteczne rozwiązanie, które nie pozwala gołębią i innym ptakom odpoczywać na parapetach i balustradach.

Ogromnym minusem tego rozwiązania jest funkcjonalność, gdyż miejsce montażu jest praktycznie wykluczone z użytkowania.

Jeśli zdecydujesz się na kolce pamiętaj, że nie mogą być ukryte, ptak musi je widzieć.

Siatki na balkon

Kolejna metoda będzie wymagać od Ciebie zamontowania siatki chroniącej dostępu na balkon. Istnieją zestawy montażowe niewymagające wiercenia w dobrych cenach.

Jednak to kolejna metoda, która wprowadza pewne ograniczenia i nie każdemu może przypaść do gustu.

Jakich zapachów nie lubią gołębie?

Gołębie są wrażliwe na pewne zapachy, które mogą odstraszać je od danego obszaru. Jednak nie bez powodu nie umieściliśmy tej metody w dziele „skutecznych”.

Niestety to krótkotrwałe i wadliwe rozwiązania, które dodatkowo są niekorzystne dla nas samych. Chyba nie chcesz wdychać nafty czy alkoholu? Twoi sąsiedzi zapewne również.

Mimo wszystko poniżej zamieszczamy listę zapachów, które możesz wziąć pod uwagę.

  1. Ostre zapachy: Gołębie nie są zwykle przekonane do intensywnych, ostrych zapachów, takich jak zapachy cytrusowe, ocet, czosnek, czy papryka.
  2. Zapachy alkoholi: Niektóre alkohole, takie jak spirytus czy amoniak, mogą odstraszać gołębie ze względu na swoją intensywność i nieprzyjemny zapach.
  3. Zapachy ziołowe: Niektóre zioła, takie jak mięta, rozmaryn, czy lawenda, mogą również odstraszać gołębie ze względu na swoje silne aromaty.
  4. Zapachy przetworów na bazie nafty: Produkty na bazie nafty, takie jak niektóre oleje eteryczne, mogą skutecznie odstraszać gołębie swoim intensywnym zapachem.
  5. Zapachy substancji chemicznych: Niektóre substancje chemiczne, takie jak olejki zapachowe, mogą odstraszać gołębie ze względu na ich silne i nieprzyjemne zapachy.
Czytaj  Klej z kasztanów - Jak zrobić?

Jak widzisz jest tego całkiem sporo, ale należ zaznaczyć, że działanie jest mocno indywidualne i jednego gołębia odstraszy innego nie, skuteczność na poziomie Domestosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *